Czy zastanawiasz się, na jak długo wystarczą materiały eksploatacyjne do urządzenia drukującego? W dzisiejszych czasach trudno jest obejść się bez drukowania zarówno w pracy, jak i w domu. Dlatego warto wiedzieć, na ile starczają tusze i tonery oraz na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu. Warto również pamiętać, że odpowiedni dobór tuszu czy tonera może wpłynąć na dłuższą żywotność sprzętu oraz lepszą jakość wydruków.
Ilość wydruków, jaką można uzyskać z jednego tonera lub pojemnika z tuszem, jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór konkretnego asortymentu. Producenci podają tę informację na opakowaniach swoich wyrobów, jednak warto pamiętać, że rzeczywista liczba wydruków może się różnić w zależności od wielu czynników. Takie parametry jak jakość i gramatura papieru, szczegółowość drukowanych grafik czy specyficzne ustawienia drukarki mają zdecydowany wpływ na zużycie tuszu, czy tonera. Ponadto – warto mieć na uwadze, że wartości podawane przez producentów określające, na ile starcza tusz do drukarki lub toner, często dotyczą wydruków w standardowej jakości oraz objętości. Wszelkie modyfikacje parametrów mogą w mniejszym lub większym stopniu wpłynąć na wydajność.
Wybór między oryginalnymi tuszami i tonerami a ich zamiennikami to częsty dylemat posiadaczy urządzeń drukujących. Oryginalne produkty są zwykle droższe, ale zwyczajowo kojarzone są z lepszą jakością oraz trwałością wydruku. Zamienniki są natomiast tańsze, jednak nie oznacza to, że znacząco odbiegają parametrami od oryginałów – obecnie bowiem na rynku dostępnych jest wiele dobrych zamienników. Decydując się na taki zakup, należy zwrócić uwagę nie tylko na to, na ile starczy tusz do drukarki lub toner, ale też czy dany produkt będzie odpowiedni do naszego urządzenia. Nie bez znaczenia będą także opinie innych użytkowników, a także ewentualne certyfikaty jakości.
Tak naprawdę tempo zużywania materiałów eksploatacyjnych to wypadkowa wielu czynników. To, na ile starcza tusz w drukarce lub toner zależne jest przede wszystkim od jej typu. Modele atramentowe wymagają zwykle częstszej wymiany pojemników z tuszem niż urządzenia laserowe, w których stosowany jest toner. Ponadto im większa rozdzielczość wydruku, tym więcej materiałów eksploatacyjnych zostanie zużyte. Warto również pamiętać o regularnym czyszczeniu głowicy drukującej, gdyż zanieczyszczenia mogą powodować szybsze zużywanie materiałów eksploatacyjnych. Inne czynniki wpływające na zużycie to np. częstotliwość drukowania czy temperatura otoczenia.
Istnieje kilka sposobów na oszczędzanie materiałów eksploatacyjnych podczas drukowania. Możemy zmniejszyć rozdzielczość wydruku, wybierając opcję „oszczędność” w ustawieniach drukarki. Warto też drukować tylko to, co jest naprawdę potrzebne i unikać drukowania niepotrzebnych grafik czy reklam. Można również edytować dokumenty, zmniejszając liczbę stron czy usuwając zbędne sekcje. W wielu przypadkach również warto przetestować różne tryby, a nawet czcionki, dzięki czemu zużycie tuszu i tonera będzie wolniejsze.