Kupowanie materiałów eksploatacyjnych do drukarek na zapas to wyraz zapobiegliwości i wygoda, ponieważ nie musimy obawiać się, że ze względu na ich brak konieczne będzie wstrzymanie realizacji ważnych zadań. Należy pamiętać jednak o tym, aby w miejscu, w którym przechowywane są tusze oraz tonery panowały odpowiednie warunki, ponieważ będzie to miało kluczowe znaczenie nie tylko dla zachowania ich jakości, ale także dla wydłużenia żywotności posiadanego urządzenia.
Długotrwałe przechowywanie w niewłaściwych warunkach może prowadzić do utraty właściwości zarówno tuszów, jak i tonerów, co z kolei wpływa na jakość druku oraz może powodować zacięcia papieru czy uszkodzenia głowicy drukującej. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby w miejscu magazynowania materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących panowała odpowiednia temperatura – optymalnie powinna wynosić 15°C – 25°C, a także niska wilgotność. Skrajne temperatury oraz wysoka wilgotność mogą bowiem prowadzić do kondensacji wody na powierzchni tuszów i tonerów, a to może wpłynąć na ich właściwości oraz przyczynić się do korozji elementów drukarki. Dlatego po prostu opłaca się zadbać o odpowiednie przechowywanie tuszów i tonerów. Dobrze jest też monitorować warunki panujące w pomieszczeniu, w którym znajdują się materiały eksploatacyjne oraz stosować się do zaleceń producenta dotyczących optymalnych warunków przechowywania.
Bez względu na to, czy magazynujemy oryginalne produkty, czy też zamienniki tuszów i tonerów – nie ma potrzeby pozbywania się ich oryginalnych opakowań przed czasem. Stanowią one bowiem najlepsze zabezpieczenie przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz przed ekspozycją na światło słoneczne. Jednak – jeśli oryginalne opakowanie uległo uszkodzeniu lub zostało zagubione – można przełożyć tusze i tonery do szczelnych, nietransparentnych pojemników plastikowych, które zabezpieczą je przed wilgocią, kurzem oraz światłem.
W przypadku pojemników z tuszami warto również pamiętać o tym, że przechowywanie ich w pozycji pionowej, a nie poziomej może przyczynić się do wydłużenia ich żywotności, co zapobiega wytrącaniu się pigmentów i osadzaniu na bocznych ściankach. Za to w przypadku tonerów ważne jest także, aby przechowywać je w miejscu niewystawionym na wibracje, które mogą powodować utratę właściwości.
Zasadniczo wyznacznikiem terminu przydatności do użycia jest ten podany przez producenta na opakowaniu. To orientacyjny czas, po którym materiały eksploatacyjne mogą zacząć tracić swoje właściwości. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan przechowywanych materiałów eksploatacyjnych. W przypadku zauważenia zmian w ich konsystencji czy kolorze należy wymienić je na nowe, aby uniknąć nie tylko problemów z jakością druku, ale też uszkodzenia urządzenia.
Pamiętaj, że odpowiednie przechowywanie tuszów i tonerów przyczynia się do oszczędności finansowych. Wykorzystując zakupione materiały eksploatacyjne w pełni, można uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z koniecznością ponownego drukowania czy nawet naprawą drukarki.